Ile faktycznie kosztuje przedszkole?

Rekrutacja do publicznych przedszkoli rusza już wkrótce (w większości placówek jest to marzec), dlatego chcąc posłać swoje dziecko do państwowego przedszkola, należy jak najszybciej pomyśleć o zapisach. Jednak nie tylko kolejność zgłoszeń jest brana pod uwagę w procesie rekrutacji, ale również sytuacja materialno-bytowa rodziny. Rodzice, których dzieci nie zostaną przyjęte do publicznej placówki, mają do wyboru coraz to liczniejsze przedszkola prywatne. Bez względu jednak na to, czy maluch pójdzie do placówki państwowej, czy do klubu malucha, rodzice poniosą opłatę. Jak dużą w nowym roku? W zależności od miejsca, zmienia się system rozliczania czesnego. Może to być opłata stała lub płatność za zadeklarowane godziny. Są stawki dzienne lub miesięczne, zmienne i stałe. Do tego dochodzi koszt wyżywienia, a czasem również zajęć dodatkowych (rytmika, angielski). Niektóre placówki zyskują dofinansowanie, zwalniając rodziców z opłat za dodatkowe przedmioty.

Opłaty za przedszkole publiczne

We wrześniu 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, wynikające z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, które objęły wszystkie przedszkola publiczne w kraju. Za zajęcia w godzinach pracy przedszkola nie wolno pobierać od rodziców więcej niż 1zł za godzinę. Dotychczas, ustawowo, dziecko przebywało w przedszkolu 5 godzin za darmo, natomiast za każde kolejne 60min pobytu, pobierana była opłata. Różniła się ona w zależności od rejonu Polski (ustalały ją gminy) – stołeczne przedszkola liczyły sobie nawet 3zł/h i więcej. W skali miesiąca są to znaczące kwoty dla domowego budżetu zwłaszcza, jeśli rodzice posiadają nie jednego, a dwóch i więcej przedszkolaków. Przedszkole publiczne w Warszawie kosztowało w ubiegłym roku ok. 500zł miesięcznie. Po zmianach, rodzice płacą ponad 100zł mniej. Nic nie zmieniło się w kwestii wyżywienia. W zależności od kosztów, jakie ponosi placówka za dzienne menu malucha, stawki są różne ok. 4-7zł/dzień. Koszt dodatkowych zajęć w publicznym przedszkolu to 30-50zł miesięcznie (o ile gmina nie pozyskała dofinansowania na ten cel). Dochodzą jeszcze jednorazowe wydatki - wyprawka plastyczna w cenie 60-100zł, opłata na komitet rodzicielski 50zł i ubezpieczenie 30-50zł.

Opłaty za przedszkola niepubliczne

W Warszawie funkcjonuje ok. 300 przedszkoli niepublicznych, do których uczęszcza 17 tys. dzieci. W przypadku prywatnych placówek, ceny są ustalane indywidualnie, dlatego spotkać można miejsca cenowo porównywalne z publicznymi przedszkolami, jak również kluby malucha gdzie opłaty są znacznie wyższe. Prywatne przedszkola w Warszawie prześcigają się w bogactwie oferty – proponują specjalne programy edukacyjno-wychowawcze, oparte na zagranicznych, bardzo kosztownych licencjach, nie jeden a kilka języków obcych (jeden język obcy może być wykładowym), cały wachlarz zajęć dodatkowych – sportowych i artystycznych czy wyjścia do drogich obiektów rekreacyjno-rozrywkowych. Wszystko to ma swoją cenę. Przedszkola prywatne posiadają jednak kilka podstawowych zalet, m.in. zapewniają mniejsze grupy, dłuższe godziny otwarcia i zróżnicowane pakiety cenowe, w zależności od preferencji i możliwości rodzica. Kluby malucha w Warszawie kosztują przeciętnie 600-1000zł miesięcznie (opieka i zajęcia od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-18:00) lub mniej ok. 500-700zł miesięcznie w przypadku wyboru pobytu pięciogodzinnego. Najczęściej przedszkola prywatne żądają wpisowego (kilkaset złotych, ok. 300-500zł). Do tego dochodzi jeszcze wyżywienie (ok. 200zł na miesiąc) i jednorazowa wyprawka ok. 150zł. Przedszkola chętnie przyjmują coraz to młodsze dzieci, czasem już od 2,5 r.ż. Uczęszczanie dwulatka do prywatnego przedszkola w Warszawie kosztuje nieco więcej (100-200zł/mies.). Należy zaznaczyć, że miasta dofinansowują przedszkola niepubliczne. W Warszawie jest to średnio 601,04zł miesięcznie na jedno dziecko. Po ostatnich protestach właścicieli prywatnych placówek, którzy twierdzą, że dotacje są bezprawnie zaniżane, istnieje szansa, że przekazywane kwoty zwiększą się, a rodzice zapłacą mniej.

Podejmując decyzję „publiczne vs prywatne” należy dobrze rozeznać się w ofercie cenowej pobliskich placówek. Może się bowiem okazać, że koszty dojazdu do przedszkola publicznego, czesnego i dodatkowych zajęć dorównują albo nawet przekraczają kwotę, którą oferuje sąsiedzkie przedszkole.